2019 09 22 Rudenėjantis Panemunės kelias ir ekskursija su grafiene Rozalija

2019 m. rugsėjo 22 d. kviečiame į turiningą maršrutą Panemunės keliu. Panevėžys – Raudondvaris – Vilkija – Seredžius – Veliuona – Raudonė – Panemunė – Jurbarkas – Panevėžys.

Visi, mylintys savo šalį, tikriausiai kelionę po ją anksčiau ar vėliau pradeda Panemunės keliu. Tikriausia teko važiuoti keliu nuo Kauno link Jurbarko, bet ar tikrai esate užsukę į visas pilis ir piliakalnius, esančius šalia jo. Todėl, kviečiame į turiningą maršrutą, prasidedantį Panevėžyje, ir besitęsiantį vaizdingose, istorinėse bei kultūros pilnose vietovėse šalia dešiniosios Nemuno pusės.

7.30 val. išvykimas iš Panevėžio.

Atvykstame į Raudondvarį. Raudondvario pilies dvaras – XVII a. pradžios Lietuvos renesanso architektūros paminklas įsikūręs Nevėžio dešiniojo kranto aukštutinėje terasoje, šalia Nevėžio ir Nemuno santakos. Raudondvario ansamblio pagrindinis pastatas – pilies rūmai su bokštu. Rūmai, kartu su 3,8 ha parko teritorijoje išsidėsčiusiais dviem oficinų pastatais, oranžerija, arklidėmis ir ledaine, sudaro vieningą dvaro ansamblį. Teatralizuota ekskursija su grafiene Rozalija Raudondvario dvare.

Vyksime į Vilkiją, stabtelėdami prie Vilkijos Šv. Jurgio bažnyčios. Ant kalno, prie bažnyčios yra graži apžvalgos aikštelė, nuo kurios atsiveria nuostabus vaizdas į Nemuno vingį. Apsilankysime A. ir J. Juškų etninės kultūros muziejuje. 1862-1864 m. šiame name gyveno garsus tautosakininkas, etnografas ir kalbininkas Antanas Juška. Čia eksponuojami originalūs Vydūno laiškai, B.Buračo asmeninės bibliotekos knygos, J.Tumo-Vaižganto knygelė „Lietuvių literatūra rusų raidėmis ir Broliai Juškos – Juškevičiai“, išspausdinta 1924 m. Kaune.

Sustosime Seredžiuje, įsikūrusiame prie Nemuno ir Dubysos santakos. Vakarinėje miestelio pusėje išlikęs XIII a. piliakalnis, dar vadinamas Palemono kalnu. Pilies, deja, čia jau nėra, bet legendos pasakoja apie didingą Romos imperijos didiką Palemoną, kuris su savo palyda, kadaise čia atvykęs naujos tėvynės ieškoti.

Sekantis sustojimas – Veliuona. Sakoma, kad tai viena seniausių Lietuvos gyvenviečių. Išskirtinis turistinis objektas Veliuonoje – piliakalnių kompleksas. Vienas iš piliakalnių vadinamas Gedimino kapo kalnu, legenda tikina, kad Lietuvos Didysis Kunigaikštis Gediminas esąs palaidotas Veliuonoje. Miestelio bažnyčia ir jo centras įsikūręs ant aukštos kalvos, ir nuo čia atsiveria puikus vaizdas į Nemuno kraštovaizdį.

Atvykstame į Raudonę. Praeityje Raudonė neturėjo nei savivaldos teisių, nei herbo, bet vietovę išgarsino Raudonės pilis, pastatyta dar XVI amžiuje. Raudonės pilį supa pilies parkas, Beždžionkalnis, Meilės, Draugystės kalnai ir išlikusi senoji liepų alėja. Deja, jau nebežaliuoja per aštuonis šimtus metų gyvavęs, trečiasis pagal senumą Gedimino ąžuolas, po kuriuo, pasak legendos, vykdamas į Veliuoną, paskutinį kartą pietavo Lietuvos Didysis Kunigaikštis Gediminas.

Vykstame į Panemunę. Šią gyvenvietę garsina Panemunės pilis, kuri stovi ant aukštos kalvos, supama seno parko, Panemunės pilį ant Nemuno dešiniojo kranto aukštumos 1604 m. pradėjo statyti iš Vengrijos atsikėlęs miško pirklys Janušas Eperješas. Pilies pavadinimas kelis kartus keitėsi, dabar ji vėl vadinama Panemunės pilimi. Šiuo metu ji rekonstruota, parengta lankymui. Pilies parkas su penkiais kaskadiniais tvenkiniais bei kalvotas reljefas paliks neišdildomą įspūdį kiekvienam keliautojui.

Lankome Jurbarko dvarą, esantį pačiame Jurbarko mieste, vakariniame pakraštyje. Čia, gražiame parke, ant kairiojo Mituvos kranto kunigaikštis Vasilčikovas pastatė stilingus rūmus, praplėtė parką ir visą jį aptvėrė raudonų plytų mūro tvora. Buvęs dvaro parkas įkurtas XIX a. viduryje. Parkas driekiasi siaura juosta Mituvos kairiajame krante ir lengvai pasiekiamas tilteliu, esančiu šalia švenčių estrados. Parko gilumoje skulptoriaus Vinco Grybo memorialinis muziejus įkurtas buvusiose kunigaikščio Vasilčikovo urėdo raštinės, skalbyklos ir kalvės pastatuose. Čia, po meno studijų Paryžiuje (1928–1941 m.) gyveno tragiško likimo žymus Lietuvos skulptorius V. Grybas.

18.00 val. sukame Panevėžio kryptimi. Apie 21 val. grįžimas į Panevėžį.

Kelionės kaina 18 Eur asmeniui.

Į kainą įskaičiuota:
Kelionė turistiniu autobusu.
Kuro ir kelių mokesčiai.
Kelionės organizavimo paslaugos.
Kelionės vadovo-gido paslaugos.

Į kainą neįskaičiuota:
Teatralizuota ekskursija su grafiene Rozalija – 3 Eur/asm.
Kompozitoriaus V. Naujalio jubiliejui skirtos ekspozicijos lankymas Raudondvaryje – 1,5 Eur/asm.
A. ir J. Juškų etninės kultūros muziejus – 0,5-1 Eur/asm.
Raudonės pilis – 1-1,5 Eur/asm.
Panemunės pilis – 2 Eur/asm.
Asmeninės išlaidos.

Kainos, lankomų objekų tvarka ir laikas gali nežymiai keistis.

Būtina registracija tel. +370 637 53 161

Kelionės organizatorius UAB „Autrega“, Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos išduoto kelionių organizatoriaus pažymėjimo Nr. 15763. Prievolių užtikrinimo draudimo polisas Nr. KOFG 001421.